poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Czwórka Denarów – posiadanie

Określana potocznie jako „karta skąpca” i gdy to usłyszymy, wszystko staje się już jasne. Mamy tu do czynienia z osobą, która coś posiada, coś osiągnęła, zrealizowała. Wyraz bezpieczeństwa materialnego i stabilizacji. To giełda, bank, inwestycja, oszczędności. Posiadanie, dostatek, lokata. Osoba oszczędna w uczuciach. Konieczność wyznaczania granic. Pełna kontrola sytuacji. Poczucie bezpieczeństwa. Chciwość. Wewnętrzna siła, ochrona, komfort. Silne centrum.
Tarot marsylski: zdrowie, własność, dobra materialne zapewniają stabilność, ale ciągle następuje wymiana – coś się inwestuje, wzmacnia, wymienia, kapitał jest w ruchu, energia jest w ruchu, nie ma stagnacji. Solidna podstawa. Tradycja, reputacja, honor. Instytucje wzbudzające szacunek. Działanie w sposób sprawdzony i tradycjonalny.
RWS: mężczyzna siedzi i ściska monetę, drugą ma na głowie, a pozostałe pod stopami. Chroni to, co osiągnął i zdobył. Oznacza to silne lgnięcie i przywiązanie do swojej własności. Ktoś ma i nie chce się z tym rozstać. Bogactwo zapewnia poczucie bezpieczeństwa i dobrobyt. To również stagnacja, zahamowanie, niechęć do zmian by nie utracić kontroli, człowiek na karcie niechętnie by coś zmienił, w końcu jest królem, czy mógłby trafił lepiej? Może i mógłby, ale nie będzie chciał ryzykować. To też ktoś utkwił przy swoich obowiązkach; obciążenie, które może stać się więzieniem, stabilność i bezpieczeństwo każdym kosztem; zafiksowana sytuacja, z której trudno się wycofać, budowanie imperium. Radzi nam by trzymać się ziemi, nie odlatywać w świat fantazji. Lepiej zostać w domu, nie szarżować.
Thot: karta, która nosi nazwę „Moc”. Widzimy z góry zamek z czterema wieżami. Każdej podporządkowany jest inny żywioł. Crowley wyjaśnia, że ta potężna forteca reprezentuje prawo i porządek. Słońce w Koziorożcu wskazuje, że to karta wytrzymałości, cierpliwości, koncentracji. Kogoś, kto omija wszystkie przeszkody, działa z godnością i poczuciem własnej wartości. Zachowa zdrowy rozsądek. To praktyczność, oszczędność, ostrożność i upór w dążeniu do celu. Dyscyplina, zmysł organizatorski, mało uczuć, ograniczona zdolność abstrakcyjnego myślenia.
W odwróceniu: wydatki, straty majątkowe, odpływ gotówki. Walka o władzę w związku, rozpad relacji. Więzienie. Nadwaga. Ciężka sytuacja finansowa. Praca, która nie rozwija i nie daje spełnienia. Przestarzałe podejście. To może być też ryzyko, zmiana – przed, którą chcemy się bronić. Ogromna potrzeba ochrony siebie. Chorobliwa chciwość. Wąż w kieszeni. Ale też odpuszczenie i zostanie ascetą. Wolność od materializmu. Opóźnienia, blokady, przeszkody. Zły znak przy inwestowaniu. Niepraktyczność, niedobór środków. Relaks, ulga, odpuszczenie. Pokazanie uczuć, ściągnięcie blokad. Niezadowolenie z sytuacji materialnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger