środa, 28 stycznia 2015

Księżniczka, Paź, Walet, Giermek czyli karty dworskie cz.I

Może wydawać się, że przeskakuję z tematu na temat - raz opisuję Wielkie Wtajemniczenia, raz małe i to nie po kolei, potem felieton, potem godzina z tarotem itd. Jest w tym wszystkim pewien porządek, choć może niedostrzegalny na pierwszy rzut oka. Zgodnie z tym tajemniczym ładem nastała pora na karty dworskie. 
Owe karty są bardzo ciekawe. Jednakże osoby miłujące się w taliach ezoterycznych przy pierwszym kontakcie z nimi mogą wpaść w pomieszanie. Gdyż bardzo często mamy w nich inne nazewnictwo kart. 
  • W talii Thotha: Rycerz, czyli postać na koniu jest pierwszy w hierarchii. Jednak należy pamiętać, że to jest partner Królowej. Tym samym jest to odpowiednik Króla. Crowley przemianował Króla na Rycerza, gdyż uznał, iż jest to postać dużo bardziej dynamiczna, aktywna, to w końcu ogień. Lon Milo DuQuette wyjaśnia, że Crowley dokonał tej zamiany, gdyż Rycerz jest po prostu o wiele seksowniejszy od Króla.
  • W taliach złotobrzaskowych zamiast Giermków/Pazi pojawiają się Księżniczki. Mamy zatem równowagę męskiej i żeńskiej energii. 
  • Postać Rycerza została przemianowana na Księcia. Książę jest partnerem Księżniczki i najczęściej powozi rydwanem.
  • W nowych taliach można się spotkać z różnymi innowacjami w kartach dworskich. Nowe nazwy, nowe znaczenia, nowe pomysły. W niektórych Królem Buław będzie kot, w innych wampir. Ale część jest całkiem sensowna. 

 Karty Dworskie przedstawiają osoby, jednak nie oznacza to, że odnoszą się jedynie do ludzi, gdyż mogą wskazywać na wydarzenia. Księżniczki są związane w znacznej mierze z żywiołem ziemi, toteż będą po kolei ziemskimi aspektami żywiołów. Najczęściej wskazują na osoby młode (czasem młode duchem), lub rozpoczynające coś nowego, świeżego. Zwróciłam uwagę na to, że każda z Księżniczek czegoś się uczy i to je łączy:
  • Księżniczka Różdżek lubi poznawać nowe rzeczy, bo ma w sobie dużo energii i chęci do rozwijania swoich pasji. 
  • Księżniczka Mieczy jest ciekawa świata, lubi się uczyć nowych rzeczy dla samej wiedzy, chce rozumieć, poznawać.
  • Księżniczka Pucharów uczy się swoich emocji, które nie zawsze są uporządkowane i kontrolowane. 
  • Księżniczka Dysków uczy się tego, co jest jej potrzebne, co przyniesie korzyść. 
Księżniczka Różdżek to ziemski aspekt ognia. To osoba pewna siebie, otwarta na świat i ludzi, na doświadczenia, lubi wyzwania. Może pokazywać przewodniczącą klasy czy samorządu, osobę lubiącą występy na scenie, o zdolnościach aktorskich. Ona lubi się popisywać, zwracać na siebie uwagę. Ma w sobie magnetyzm, który przyciąga do niej ludzi. Ciężko się z nią nudzić. Jest zabawna. Ale lubi mieć to, czego chce, przez co może być bezwzględna. Ma bardzo dużo zainteresowań, może robić wiele rzeczy na raz. Uprawia sporty, rozwija się. Ma dużo zajęć, dużo energii. Jest towarzyska, lubi zabawę. Cieniem tej karty jest niedojrzałość, kapryśność, egoizm, bawienie się ludźmi, słomiany zapał, histeria. Może być chamska, nieuprzejma i bezczelna. 


Księżniczka Mieczy to ziemski aspekt powietrza. Szybko mówi, jest pomysłowa, aktywna, pięknie się wyraża. Lubi czytelnie i biblioteki, czyta w autobusie. Czasem się wymądrza. Jest ciekawa świata. A ta ciekawość może się przerodzić we wścibstwo. Jest świetną dyplomatką i negocjatorką. Działa w sposób przemyślany, nakreśla plan działania, lubi koordynować projekty, uczy się przez dyskusje, wymianę poglądów. Może studiować dziennikarstwo, psychologię, fizykę, matematykę. Szuka odpowiedzi. Musi zrozumieć, poznać. Jest bardzo inteligentna. Coś kombinuje i wymyśla. W cieniu: oddzielona od emocji. Czasem niepewna, lękliwa. Może być mściwa, brutalna, chłodna, wycofana emocjonalnie. Wścibska. Bezwzględna. To również wtykanie nosa w nie swoje sprawy. Nachalność. Szpiegowanie.

Księżniczka Pucharów to ziemski aspekt wody. Jest wrażliwa, subtelna, ma uzdolnienia artystyczne. Kocha piękno, sztukę, poezję. Bardzo ważne są dla niej relacje z ludźmi oparte na emocjach. To osoba zakochana. Przyjaciel. Ktoś towarzyski. W cieniu: nie panuje nad emocjami, może mieć zaburzenia lękowo-depresyjne, jąkać się. Jest nieśmiała, ma rumieńce. Ucieka od rzeczywistości w świat marzeń i wizji. Nie panuje nad wyobraźnią. Łatwo się uzależnia. Jest niestabilna emocjonalnie.

Księżniczka Dysków to ziemski aspekt ziemi. Jest konkretna, pracowita, ambitna, wytrwała. Kończy to, co zaczęła. Zrobi wszystko by osiągnąć cel. Potrafi współpracować. Jest mądra, poważna, skupiona, konsekwentna. Opracowuje plan, strategie. Uczy się czegoś, co jej przyniesie korzyść. To praktykant, stażysta. W cieniu: egoistka, pasożyt, leń. Nie ma wyższych uczuć, myśli tylko o sobie i zaspokajaniu swoich pragnień. Nie ma poczucia humoru. Sztywna.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger