sobota, 14 lutego 2015

Książę Pucharów, który był Rycerzem i Śmierć

W jednym z ostatnich wpisów połączyłam Księcia Pucharów ze Śmiercią. Dlaczego ten wrażliwy, acz czasem zbyt uparty kochanek może się łączyć z taką kartą jak XIII Wtajemniczenie? Czy przez swoją tajemniczość, przez to, że może sprawiać wrażenie spokojnego, ale pod powierzchnią szaleje emocjonalna burza? 

W talii Ridera-Waite'a widać uderzające podobieństwo między tymi kartami. Zarówno na jednej jak i drugiej koń zwrócony jest w prawo i unosi prawą nogę. Obie postaci w zbroi trzymają coś w dłoniach. Rzeka przepływa zarówno na jednej jak i drugiej karcie. Jest to symbol zmienności. Ryby na zbroi Rycerza i ryby w karcie śmierć - jako nun, litera hebrajska.

W talii Thotha postaci już nieco inaczej wyglądają, jednak są między nimi analogie. Elementem łączącym obie jest m. in. skorpion, wąż, orzeł i woda. Hebrajska litera nun związana ze Śmiercią oznacza rybę. Skorpion to woda - obie karty są mocno nasączone tym żywiołem. Dodatkowo Skorpion to rozkład, gnicie, zniszczenie. Orzeł to odnowienie życia, odrodzenie.  
Skorpion to nieustępliwość, zaborczość, intensywność. Skorpiony nie poddają się łatwo. I ta nieugiętość jest zawarta w obu kartach. Nieuchronność zmian, albo dążenia do transformacji w przypadku Śmierci. Ona mówi o tym, co nastąpi. Transformacja się zbliża i dobrze się z tym pogodzić. Upartość, fanatyzm w przypadku Księcia Pucharów. Jak kocha to mocno, nie zdradzi, bo jest bardzo mocno ukierunkowany na swoją wybrankę.
Spokojna tafla wody, nad którą unosi się ów Książę jest tylko pozornie łagodna. Pod powierzchnią mogą się ukrywać najdziksze energie. I tak jest z tym Księciem - potrafi kontrolować emocje, być chłodny, nie pokaże co się dzieje w środku.
Książę wydawał mi się zawsze skomplikowaną kartą, a to dlatego, że jest bardzo złożony. Jak go odczytamy zależy od sąsiadujących kart i ewentualnie od tego czy jest w pozycji prawidłowej czy odwróconej. Może się realizować na trzy sposoby:
  • jako wspaniały, czuły, wrażliwy, zabawny. Jest to jego aspekt symbolizowany przez Orła. Dobry, opiekuńczy, troskliwy, kochający, wierny, ma wyższe aspiracje, posiada dalekosiężne cele, do których będzie dążył, bardzo dobry przyjaciel, szlachetny wojownik, dąży do celów w sposób zacny,
  • dobry kochanek, ma w sobie magnetyzm, ale nie zdradzi swoich uczuć, nie wtajemnicza w swoje sprawy, zachowuje dystans, nawet po latach ciężko stwierdzić czy się go zna, bardzo dobrze rozpoznaje emocje innych i może to wykorzystywać, jak się uprze to będzie dążył do celu używając podstępu, wyszuka luki, sposobu na pokonanie przeciwnika, fałszywy - symbolizuje to Wąż,
  • jako fanatyczny, skryty, manipulator, zdradliwy, nieuczciwy, atakuje emocjonalnie i boleśnie, uzależnia innych od siebie, albo sam jest uzależniony, może mieć problemy z alkoholem i agresją, jak się uprze to nie ma odwrotu, będzie dążył do celu po trupach - to symbolizuje Skorpion.


Co zatem łączy te karty:
  •  zmiana, Książę może dokonać dużej i mocnej transformacji, by coś nowego się pojawiło, tak samo jest w przypadku Śmierci
  • intensywność (Śmierć dotyczy wydarzeń zmieniających życie, Książę Pucharów jest osobą, która mocno przeżywa, intensywnie kocha, intensywnie odczuwa)
  • nieustępliwość/nieuchronność
  • głębia, coś dzieje się pod powierzchnią, może coś być ukryte
  • osoba wskazywana przez Śmierć może być zmienna, ale też może być tajemnicza, charakteryzująca się zdolnością do szybkiej regeneracji - podobnie jak Książę, on szybko dojdzie do siebie 
  • Książę ma w sobie aspekt destrukcji czający się pod powierzchnią - u mnie dopiero w cieniu się pokazuje jako osoba niszcząca, o destrukcji mówi też Śmierć. Jednak po zniszczeniu jest odbudowa.
Różnic jest kilka, między innymi taka, że Książę wprowadza atmosferę radości, zabawy, przyjaźni, wesołości. Śmierć nie jest taka lekka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger