poniedziałek, 13 marca 2017

Jak żyć ze spirytualnym snobizmem?

Ktoś mi niedawno zasugerował, że jestem spirytualnym snobem. Że chwalenie się na ilu retreatach się nie było i u ilu urzeczywistnionych nauczycieli, to snobizm, tak samo jak przechwalanie się jakie to się wysokie praktyki wykonuje i mówienie o nich używając oryginalnej terminologii sanskryckiej lub palijskiej. Najpierw pomyślałam: „ta, jasne, ja i snobizm? Jestem najskromniejsza ze skromnych i daleko mi do tego!”. Jak się później zorientowałam, była to faza zaprzeczenia. Potem był gniew, bo wyszło na to, że co? Że 9 lat praktyki na najlepszych retreatach u najlepszych nauczycieli i jestem snobką, a nie pieprzonym buddhą? Zaczęłam się sama ze sobą targować, że może jak pomedytuję więcej, to przyjdzie oświecenie i wyzwolenie od duchowego snobizmu. A może wysłać 10 zł na pomoc dla emerytowanych psów grających w polskich filmach? Czy to mnie uleczy? Jak żyć? Pojawiło się poczucie bezsensu i zwątpienie we wszystko. Wyszłam z domu na spacer. Świeciło słońce, ale było chłodno. 

Zrozumiałam, że to prawda. Jestem duchową snobką. Muszę to zaakceptować i żyć dalej. Nie ma dla mnie innej drogi. Duchowy snobizm przychodzi znienacka i może mieć zamaskowaną formę. Grunt to rozpoznać objawy, takie jak:
  1. chwalenie się, że się praktykuje najwyższą praktykę dla najbardziej zaawansowanych uczniów na świecie;
  2. chwalenie się, że się ma samych oświeconych nauczycieli, którzy przekazują najwyższą i najdoskonalszą linię przekazu dostępną tylko dla najbardziej zaawansowanych uczniów;
  3. kupowanie sobie złotej mali, albo diamentowej;
  4. wszywanie sobie na matę do jogi metki od Prady;
  5. używanie obco-języcznych słów, których nikt nie rozumie, ale brzmią jakbyś wykonywał najbardziej zaawansowaną praktykę na świecie;
  6. mówienie kilka razy dziennie, że „pustka jest formą”, „wszystko jest puste”, a Ty to oczywiście urzeczywistniłeś i mówisz o tym bezpośrednio ze swojego doświadczenia. Ale to nie prawda, bo nie urzeczywistniłeś niczego, bo wtedy byś tak nie mówił.

Jakie są remedia? Dystans przyjmowany w dużych dawkach i dużo słońca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger