piątek, 19 grudnia 2014

Rdzenie żywiołów czyli asy

Asy są bardzo tajemniczymi kartami i ich ezoteryczne znaczenie jest bardzo trudne do zrozumienia. Upraszczając można powiedzieć, że to są potencjalne energie żywiołów. Nie jeszcze żywioł, ale jego rdzeń, zarodek. Sprawę komplikuję fakt, że as nie składa się jedynie z jednego żywiołu, a zawiera w sobie wszystkie. Lon Milo DuQuette stwierdza, że gdyby położyć np. asa buław pod mikroskopem, odkrylibyśmy, że składa się on z króla, księcia, królowej i księżniczki - czyli zawiera w sobie aspekt ognisty, powietrzny, wodny i ziemski.


As różdżek: to magiczna różdżka maga, narzędzie kreacji i przemiany; to dzięki niej może on kierować energią i osiągnąć cele - a jak wiadomo dla maga nie ma ograniczeń, on osiąga to, czego chce. Trzyma w dłoniach wszechświat, dyktuje warunki wydarzeniom, wpływa na bieg rzeczy, ba, nawet może kierować pogodą. Ma w sobie wystarczającą siłę. Najważniejsza dla niego jest harmonia z dao. Jest chroniony, nie musi się bać.
W tej karcie mamy wyraz woli, ukierunkowanie woli, nie ma ograniczeń. Osoba przedstawiona jako as różdżek robi to, na co ma ochotę, jest wolna, ma dużą siłę, energię, libido, wyraźne i konkretne pragnienia. Ta karta mówi, że wszystko może się zdarzyć. Zachęca do działania, do pójścia za impulsem. Mówi o osobie, która bardzo mocno czegoś chce. Nic nie osłabi siły tej osoby, energia jest zdrowa, duża witalność.

As kielichów: to zdecydowanie atrybut cesarzowej, chociaż rzadko jest z nim przedstawiana. Jako rekwizyt maga jest pucharem do obłaskawiania duchów wody. Piękno, zdrowe emocje, uzdrowienie. Łagodna, kobieca energia. Jaskinia, jama, w której jest ciemno i ciepło. Miłość, płodność, dzielenie się. Ta karta mówi o spokoju, który pojawia się ponieważ sprawy się dobrze układają. Uczucia rozkwitają. Emocjonalne spełnienie jest osiągnięte. W sferze emocji jest to stabilność. Osoba reprezentowana przez tą kartę ma piękny umysł, pełen pozytywnych emocji. Nie ma tu uczuć, które zatruwają - jest zdrowo. To karta wyobraźni, kreatywności, artyzmu. Mówi o miłości, ale też o przyjaźni.


As mieczy: miecz jest atrybutem sprawiedliwości/dostosowania. W rękach maga zamienia się w oręż do walki z czarną magią i podporządkowania sobie duchów powietrza. Ostrzem ku górze przywołuje boską koronę Jasności Ducha, zwrócony w przeciwną stronę inwokuje Demony. Umysł jest skoncentrowany jak laser (np. na celu). Ale to też odcięcie od niechcianego. Rozum osiąga swoje wyżyny, rozsądek dominuje. Błyskotliwość, piękne pomysły, znalezienie idealnego rozwiązania, doskonały wybór. Podejmowanie decyzji zgodnych z sumieniem. Ta karta to również wyraz właściwej mowy, lub takiej, która wywiera silny wpływ na innych. Osobą reprezentowaną przez tę kartę jest przewodnik, świetny interlokutor, ktoś doskonały w dyskusjach, kto posługuje się swoim umysłem w sposób mistrzowski, kto wpływa na ludzi poprzez słowa. Osoba ta rozumie siebie i innych. Przy tej karcie mamy szansę, aby przekonać innych do swoich pomysłów. Przedsięwzięcia intelektualne powiodą się. Umysł jest zdrowy, nie ma w nim zatruwających myśli.

As dysków: powinowactwo z Kołem Fortuny. Ten as jako rekwizyt maga stanowi ochronny pentakl - jest tarczą odstraszającą demony. Zdrowe ciało, pomyślność finansowa. Przypływ gotówki. Ta karta pokazuje, że uda się zarobić, że los sprzyja w tych kwestiach. Przesłaniem tej karty jest: opatrzność czuwa, zatem działaj, inwestuj. As dysków mówi o pięknych ludziach, o pięknych przedmiotach. To krystalizacja planów, realizacja, materializacja.


Asy w talii Thotha przedstawiają po prostu magiczne artefakty, ale często można spotkać się z taliami, w których owe przedmioty są trzymane przez tajemniczą dłoń. Sposób ukazanie tej dłoni już wiele mówi o przesłaniu. Powyższe zdjęcie przedstawia talię "The Initiatory Tarot of Golden Dawn" G. Bertiego. Zarówno płonąca buława jak i miecz są trzymane w sposób mocny, widać silny uścisk - pokazuje to aktywność i dynamikę. Ręka chwytająca różę symbolizującą przepiękny as denarów jest aktywna, ale nie wkłada wiele wysiłku w utrzymywanie rośliny. Dłoń trzymająca kielich jest bierna, po prostu go podtrzymuje w sposób niewymuszony. Widać pasywny charakter tej karty. W Magicznym Tarocie Złotego Brzasku podobnie, z tą różnicą, że aktywność asa denarów jest mocno podkreślona. W talii Ridera-Waite'a dłoń łagodnie obejmuje monetę - jest więc pasywność i mimowolność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger