czwartek, 18 grudnia 2014

Władca Sił Życiowych

Koło Fortuny to dziesiąte wtajemniczenie. Pora o nim napisać, bo świetnie pasuje do mojej obecnej sytuacji. Po ciężkim listopadzie nadszedł grudzień, w którym wszystko idzie gładko, zgodnie z planem i udaje mi się realizować to, co w listopadzie wydawało się niemożliwe. I tak można ująć kwintesencję tej karty - zmienność losu. Najczęściej u mnie to uśmiech losu - zmiany pójdą w dobrą stronę (może dlatego, że najczęściej osoba przychodzi z problemem, więc sytuacja zmienia się na jej korzyść). Ale też jest tutaj zawarta przestroga - nic nie trwa wiecznie, toteż w każdej chwil los się może odmienić.
 Ezoteryczne znaczenie tej karty opiszę za jakieś 10 lat, gdy je dobrze zrozumiem i ugruntuję. Okultystyczna warstwa tarota jest bardzo głęboką wiedzą dotyczącą świata. To nie są proste sprawy. Lon Milo DuQuette często pisze, że część kart może zrozumieć jedynie Budda!
Planetą tej karty jest Jowisz. Literą kaf (dłoń). Dzień tygodnia przypisany temu wtajemniczeniu to czwartek. Cytat A. Crowleya do kontemplacji: "Podążaj za Kołem Fortuny, nie zważając na to, gdzie cię prowadzi! Jego oś wcale się nie porusza: bądź taki jak ono!".
Koło Fortuny mówi o tym, że mamy dobrą passę, tym samym zachęcając do działania, do korzystania z pozytywnych plonów naszych poprzednich działań. Pamiętać jednak należy, że karmiczna energia się wyczerpuje i jeśli nie robi się nic, tylko upaja sukcesem, to wiadomo jak takie historie się kończą. A Koło Fortuny to bardzo dynamiczna karta. Ono wyraża podstawowe prawo rządzące rzeczywistością - czyli nietrwałość. Wszystko, co się narodziło umrze. Każda rzecz zamienia się w swoje przeciwieństwo. 
To karta szczęścia, wygranej, sukcesu, powodzenia. W odniesieniu do różnych sfer życia zapowiada zmiany na lepsze (przeciwnie będzie w odwróceniu). 
Cieniem tej karty jest to, że los nam nie sprzyja, że lepiej nic nie robić, poczekać, bo i tak się nie powiodą plany. Mówi też o ponoszeniu konsekwencji za swoje czyny. Może też wskazywać na coś niespodziewanego, na co ciężko się przygotować, na co nie mamy wpływu (pozornie).
Nauką tej karty jest przyjęcie tego, co się dostaje. Sami to wypracowaliśmy i powinniśmy to udźwignąć, cokolwiek to jest. Koło Fortuny mówi o prawie karmy - to jest bardzo ważny aspekt ezoterycznego znaczenia jakie tutaj mamy. Karta z Magicznego Tarota Złotego Brzasku przedstawia właśnie karmiczną maszynę.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger