wtorek, 2 czerwca 2015

Nowości, zakupy, must have'y

Ostatnio (tzn na przestrzeni kwietnia i maja) pojawiło się u mnie kilka nowości, którymi chce się podzielić, ponieważ uważam, że to rzeczy godne polecenia. O każdej kilka słów w kolejności chronologicznej. Im coś jest niżej, tym mniej się zapoznałam z treścią, im wyżej tym gruntowniej przeczytane :)
 1. Tarot Marsylski Jodorowsky-Camoin – Jodorowskiego uwielbiam od czasu gdy kilka lat temu przeczytałam „Mistrza i Czarownice”, potem oglądałam jego surrealistyczne filmy i byłam pod wielkim wrażeniem cały czas zastanawiając się czy on jest szalony czy genialny. Ta talia powstała przy współpracy z Camoinem, który pochodzi z rodziny zajmującej się produkcją tarota Marsylskiego od 1760 roku. Jodorowsky po 40 latach studiowania tarota postanowił stworzyć własną talię. Nie jest to dokładna rekonstrukcja Marsylskiego, ale próba odtworzenia pełnej i znaczącej talii, czyli Jodorowsky szukał elementów powtarzających się w różnych taliach, nieprzypadkowych i istotnych. Magiczna talia, świetnie się z nią pracuje. Co tu dużo mówić - cudowna jest! Uwielbiam talię i bardzo polecam zapoznać się z książkami Jodorowskiego, po polsku wyszło kilka, a jego książka o tarocie podobno jest już tłumaczona i ma być wydana (ja mam wersję angielską w pdf - świetna, konkretna pozycja :) ).
 2. „India and the occult” G. Djurdjevic – bardzo dobra pozycja, nie wiem tylko dlaczego taka droga (314 zł), zwłaszcza, że objętość to jakieś 180 stron. Rozumiem jakby miała 1000 str. Ale nie miałam wyjścia i kupić musiałam, bo doktorat trzeba pisać. Zatem niekoniecznie polecam, bo o tym w doktoracie napiszę po polsku i gdy uda się go wydać, to na 100% będzie dużo tańszy. S. Graham "Tarot" - najtańsza ze wszystkich (ok 4 zł). Trochę nauki i trochę luzu. "India and the occult" to pozycja ambitna, Sasha Graham idzie w stronę popularyzowania tarota i pokazuje jak można gotować w stylu Pustelnika czy Cesarza i podaje przy tym różne przepisy :)

 3. "Rzeczywista astrologia" J. Frawley – must have dla miłośników astrologii, recenzja tutaj
 4. Płyta CD z wykładem Izy Podlaskiej o astrologii elekcyjnej, a dokładniej o wyznaczaniu daty ślubu– fajna płytka, ciekawy wykład, można sobie słuchać robiąc porządki albo trenując. Sporo informacji podpartych przykładami. Spis treści:
  1. Ślub idealny cz. 1 (74:01 min)
  2. Ślub idealny cz. 2 (85:08 min)
  3. Horoskopy omawiane podczas wykładu.
 5. „Astrologia horarna” J. Frawley – must have dla miłośników astrologii horarnej. Nieco poważniejsza niż "Rzeczywista astrologia", ale i tak jest lekko mimo tego, że astrologia horarna nie należy do łatwych (chociaż Frawley uważa, że właśnie to najprostsza gałąź astrologii). Jest to podręcznik, w którym Frawley wyjaśnia jak zabrać się za tę skomplikowaną sztukę odpowiadania na pytania. Gdy tłumaczy to na przykładzie zagubionego kotka, to wydaje się to łatwe. Jednak to tylko pozory. I przyznaje się do używania nowych planet, ale w ograniczonym zakresie - tylko gdy siedzą na jakiejś osi. Bardzo dużo zasad, które trzeba przyswoić. Termy, radość, egzaltacja, derywacja, godność podstawowa, godność przygodna, hayz, halb, peregryn, recepcje...
 6. „Astrologia tradycyjna” P. Piotrowski. Doskonałe uzupełnienie "Rzeczywistej astrologii", gdyż to podobne podejście - nieco sceptyczne wobec współczesnej humanistycznej astrologii. Chociaż u Piotrowskiego chodzi o wzajemne uzupełnianie się tych dwóch tradycji. Dużo przypisów, konkretne informacje, bardzo dobry podręcznik.
 7. „Tarot – Open Reading” Yoav Ben-Dov. Słyszałam o tej książce wiele dobrego, ale jako że dopiero przyszła nie będę wymyślać i napiszę recenzję gdy już ją przeczytam. Póki co bardzo podoba mi się okładka, a cała książka zapowiada się mega ciekawie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger