sobota, 27 czerwca 2015

Zioła, tarot, marihuana i arbuzy, czyli recenzja Herbal Tarot

Podsumowując jednym słowem talię Herbal Tarot: CU-DO-WNA! Uwielbiam w niej wszystko: rysunki, przesłanie, rewers. Jest w niej taka delikatność i naturalność.
Autorami są zielarz Michael Tierra i artystka Candis Cantin. Udało im się zawrzeć w kartach taką łagodną i miłą energię. Talia oparta jest na RWS. Zioła dobrane zostały pod kątem astrologicznym, ale autorzy wzięli też pod uwagę znaczenie kart, a także folklor i działanie medyczne związane z danymi roślinami, i w ten sposób przyporządkowali je do odpowiednich arkanów.
Malutka książeczka wyjaśnia znaczenie ziół i kart. Kilka nazw zostało zmienionych – Koło Fortuny zamieniono na Koło Medycyny (The Medicine Wheel), Wisielec stał się Zawieszoną Osobą (Suspended Person), a Diabeł Panem (to odniesienie do greckiej mitologii), Papież to Wysoki Kapłan (High Priest).
Bardzo podoba mi się ten pomysł i wykonanie. Nie jest to typowa talia – na przykład 10 Kielichów przez swoje odniesienie do marihuany (bo takie zioło przypisano tej karcie) w pozycji prawidłowej mówi o iluzji i niestabilnym gruncie, a dopiero w odwróceniu pokazuje potrzebę inspiracji do zmian, do przełamania skostniałej sytuacji. A typowe znaczenie w RWS to przyjaźń, miłość, zadowolenie, harmonia, spełnienie. Toteż przez to odniesienie do marihuany, która wprowadza w odmienne stany świadomości, ta karta zmieniła nieco swoje znaczenie. Ciekawe jest to, że bohaterowie kart są bardzo zróżnicowani pod względem rasy, płci, wyglądu, tacy zindywidualizowani się wydają, jakby każda karta opowiadała historię właśnie tej postaci. Obrazki są bardzo wyraziste, bo nie dzieje się na nich dużo - wyciszone tło, prosta postać lub kilka, przedmioty.
Talia idealna do wszelkich rozkładów, nie tylko zdrowotnych. Ale, uwaga dla początkujących tarocistów – nie jest dobrym pomysłem polecanie ziół klientom w zależności od tego, jakie wypadną w rozkładzie. Chyba, że zajmujecie się ziołami profesjonalnie i jesteście naprawdę pewni swojej wiedzy. Kwestie zdrowotne to w ogóle bardzo delikatny temat i ja nie podejmuję się go często (a wielokrotnie odmawiałam), bo nie jestem lekarzem, a dużo lepiej powierzyć swoje zdrowie specjaliście. Lub współpracować ze specjalistą. 
Jakość dobra, cena w zasadzie standardowa (ok 85 zł), obrazki bardzo ładne, wszystko jest w tej talii ok. Jeśli ktoś z was chce łączyć wiedzę o ziołach z symbolami tarotowymi, to ta talia jest idealna. Dla mnie będzie świetną okazją do głębszego wejścia w świat leczniczych roślin i uzdrawiania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger