wtorek, 14 czerwca 2016

Unboxing kart klasycznych


Sztuka wróżenia jest stara jak świat. I już od dawna wykorzystywano najróżniejsze metody by prognozować przyszłość – sny, obserwację pogody (chmur, piorunów), linie papilarne, ogień, fusy, popiół, czy nawet tak brutalne techniki jak wróżenie na podstawie wnętrzności zwierząt. W dawnych czasach zwracano uwagę na znalezioną koniczynkę, czy spadającą gwiazdę – wszystko było omenem, a w ludowych wierzeniach po dziś dzień widoczne są echa podejścia naszych przodków. Jeśli przyjmiemy hermetyczną zasadę odpowiedników (jako na górze, tak i na dole), to symbolem może być wszystko (albo bardziej współcześnie można się odwołać do zasady synchroniczności). Również mogą nim być zwykłe karty do gry w tysiąca, czy pokera. A nawet więcej – jest to jedna z bardzo popularnych metod wróżebnych. Przenikanie się gry, zabawy i dywinacji nie dotyczy tylko kart klasycznych. Bo przecież i tarot ma podobny rodowód.
Miałam niedawno sen, w którym bardzo chciałam poznać odpowiedź na pytanie. I w tym celu rozłożyłam karty klasyczne. Pięknie mi się z nich czytało, choć nie wszystkie dało się odsłonić – te najbardziej kluczowe odpowiedzi były dla mnie niedostępne. Po tym śnie nie mogłam tych kart nie kupić. Można je dostać w pierwszym lepszym kiosku ruchu za 4 zł. Jakość może nie jest najlepsza, rozmiar mały – ale poręczny, dobrze się tasuje i rozkłada, no i oczywiście małe karty zajmują mniej miejsca na stoliku, więc to zawsze plus. Jest ich jedynie 54. A ich znaczenia są bardzo konkretne i precyzyjne. Powinno się w nich stosować odwrócenia, więc trzeba sobie na takiej talii pozaznaczać krzyżykiem gdzie jest góra, gdyż raczej są one symetryczne. W rozkładach bardzo istotne są powiązania między kartami i to jakie karty ze sobą sąsiadują, jednak można wyróżnić ogólne znaczenia poszczególnych kolorów:
Trefl: kariera, szczęście, powodzenie we wszelkich przedsięwzięciach, dobre wieści, interesy, zawodowe projekty,. Żywioł ognia.
Kier: miłość, bujne życie towarzyskie, dobrzy przyjaciele, sukces, niespodzianki. Żywioł wody.
Karo: pieniądze, sprawy związane ze światem materialnym, sfera zawodowa, zarówno przypływy jak i odpływy finansowe. Żywioł ziemi.
Pik: zdrowie, zmartwienia, choroby, gorycz, złe namiętności, straty materialne. Żywioł powietrza.
Każda z kart danego koloru ma swoje znaczenie, które może się zmienić w połączeniu z inną (lub kilkoma) innymi kartami. Niektóre z nich przypominają interpretacje tarotowych arkanów, co fajnie pokazuje, że te znaczenia tarota również brały się właśnie z kart klasycznych.
Dla kogo: dla minimalistów.
Plusy: łatwość interpretacji, prostota, niska cena.
Minusy: póki co brak.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger