piątek, 7 listopada 2014

Małe arkana a drzewo życia

Przeszłam do omawiania małych arkanów w ramach medytacji i afirmacji - ale myślę, że przydałoby się uporządkowanie informacji na ich temat. Wojciech Jóźwiak w jednym artykule na Tarace napisał, że gdy pozna się idee kryjącą się za daną kartą znaczenia się same pojawiają, nie trzeba się ich uczyć na pamięć. Mniejsze karty są przyporządkowane poszczególnym sefirotom - są statyczne, a nie dynamiczne jak Wielkie Arkana. Ich pozycja na Drzewie Życia bardzo dużo mówi o ich znaczeniu. Oczywiście w systemie Crowleya, czy ogólnie w systemach nawiązujących do kabały. Można też odczytywać je w duchu numerologii, czy eneagramu. Mamy 56 kart - 4 asy, 16 dworskich i 36 z numerami od 2 do 10. Dodatkowo mamy 9 kart bram - czyli takich, które mówią o transformacji, o bardzo ważnym procesie, o przekroczeniu czegoś.
Dwójki mówią o relacjach między dwoma biegunami, o współpracy, o wyborze. Są ulokowane w Chochmie, która ma pozytywną i niezwykle dynamiczną energię - to stymulator Wszechświata. Działanie i ruch. Archetyp Boskiego Ojca.
Trójki zawsze wskazują na łącznik między ludźmi. Różdżki - wspólny cel, miecze - ból, zranienie, puchary - uczucia, dyski - majątek, praca. Te karty mówią o kimś, kto chce coś zrobić z własnym życiem. Związane z Biną - Wielką Matką, nadaje kształt energii pochodzącej z Chochmy.
Czwórki to krystalizacja, zamknięcie, konstrukcja, bezpieczeństwo, stabilizacja, regeneracja. Sefira czwórek to Chesed - rozpoczęcie procesu materializacji abstrakcyjnych energii boskich sefirot.
Piątki - ruch i spoczynek; punkt zwrotny, zmienność, niestabilność, utrata kontroli, coś nieoczekiwanego. Gebura - srogość, strach lub sprawiedliwość. To okrucieństwo i destrukcja, które powodują oczyszczenie.
Szóstki - wyniesienie, wzrost, zmiana sytuacji, spokój, dobrobyt, odprężenie, czas stabilizacji, przypływ energii. Związane z Tiferet - pięknem, sefirą leżącą w samym środku Drzewa Życia. To sefira związana z Buddhą i Chrystusem.
Siódemki - to zmagania i niepokoje; odwaga wyjścia poza własne ograniczenia. Necah, czyli zwycięstwo, to siedlisko nieokiełznanych, zwierzęcych instynktów, pragnień, emocji. To kobieca sefira, która mocno łączy się z kreatywnością.
Ósemki można określić jako "splot wydarzeń, który.."; zbieranie plonów, spojrzenie na skutki własnych decyzji, aktywne zaangażowanie. Nazwa sefiry związanej z ósemkami to hod - chwała. To umysł racjonalny, kategoryzowanie, ograniczanie, pismo, komunikacja, nauka.
Dziewiątki to mistrzostwo, dojście do granic. Jesod - Podstawa, Siła, która powoduje manifestacje formy, to energia seksualna.
Dziesiątki mówią o pełni, zamknięciu, całości. Te karty korespondują z kołem fortuny, a więc mamy tutaj przemiany losu. Na Drzewie Życia leżą w Malkut - Królestwie, czyli naszym świecie materii.
Warto pamiętać, że nie istnieje jedynie jedno Drzewo Życia. Mamy cztery światy i każdy z nich tworzy własne. Może być to dosyć skomplikowane, zwłaszcza dla ludzi czujących zniechęcenie do metafizyki. Jednak bardzo ładnie wiąże się to z tarotem i moim zdaniem można dzięki temu lepiej zrozumieć dlaczego małe arkana mają określone właściwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger