sobota, 8 listopada 2014

Nowości!

Dzisiaj prezentuję moje najnowsze zakupy: The Initiatory tarot of Golden Dawn oraz Magiczny Tarot Złotego Brzasku. Pierwsza jest autorstwa Giordano Bertiego, włoskiego ezoteryka. Nawiązuje do tradycyjnej talii złotobrzaskowej, jednak wprowadza pewne innowacje - są dwie dodatkowe karty, aby można było wybrać czy numer 8 to sprawiedliwość, a moc to 11, czy na odwrót. Wielkie arkana miały być wizją artysty, natomiast małe trzymają się bardzo mocno kanonu. Estetyka talii komiksowa. Małe arkana przedstawiają różne sytuacje, co sprawia, że mają bardzo wyraźny przekaz i bardzo łatwo się je czyta. Może to być miła odmiana od Ridera-Waite'a. W nowych wersjach ma być jedynie 78 kart, producenci wycofali się z pomysłu na wymienne karty. W mojej akurat jeszcze są, więc za jakiś czas może stać się ona unikatem. Bardzo ładne i według mnie bardzo czytelne. I nawiązują do tradycji, a nie są jakimś całkiem nowym tworem tarotopodobnym.

Magiczna Tarot Złotego Brzasku to już talia bardziej wyrafinowana. Dywinacja nie jest jej głównym celem, a raczej rozbudowane rytuały, medytacja, zgłębianie kabały. Ma bardzo intensywną kolorystykę i mocny przekaz. Jej autorzy to Chic i Sandra Tabatha Cicero - zaangażowani w praktyki magii ceremonialnej związani z Israelem Regardie współcześni okultyści. Bardzo dobrze mi się z nią pracuje, chociaż nie używam jej często.
Must have dla osób zgłębiających kabałę. Pozostali mogą uznać tę talię za zbyt mocną.
Razem z talią była książka wprowadzająca w tematykę kabały i tarota. Ciekawa i napisana prostym językiem. Zakupiłam tez ostatnio książkę Lona Milo Duquette'a - najlepsza jeśli chodzi o talię Thota. Pod pewnymi względami lepsza niż książka A. Crowley'a napisana na ten temat (a dokładniej pod względem przystępności, wyjaśniania trudnych zagadnień w zabawny sposób, świetny styl). Zakup talii Cicerów uświadomił mi jakim spłaszczeniem jest redukcja tarota do dywinacji. Wróżenie to ciekawa część tego systemu, ale tarot jest czymś o wiele głębszym. Duquette pisze o tym jak rzadko ludzie zwracają na to uwagę i skupiają się tylko na przepowiadaniu przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger