środa, 12 listopada 2014

Runy potęgi przyrody

Jakiś czas temu kupiłam sobie "Runy Potęgi Przyrody" Alicji Chrzanowskiej i przez długi okres leżały w szufladzie. Aż postanowiłam się im przyjrzeć. Bardzo podoba mi się jej książka: "Świat tarota. Rozkłady". Są tam rozkłady na każdą okazję, od partnerskich po takie, które mówią czy mieszkanie wymaga remontu. Niesamowite :) Prezentowałam już "Analizę dnia" z tej książki, w przyszłości napiszę o rozkładzie "Nowy związek", "Poczęcie" oraz "Krzyż", bo często je stosuje i myślę, że mogą być przydatne. Oczywiście nie jest tak, że na każde pytanie stosuje inny rozkład - najczęściej używam "Co w sercu pika?", "Podkowę" i  "Trzy karty". Mam książkę o rozkładach runicznych - na pewno coś napiszę i o niej.
"Runy Potęgi Przyrody" są piękne. Nawiązują do symboliki fauny i flory - co widać, na obrazkach.

Dodatkowo Chrzanowska wprowadza nawiązania do astrologii - spotkałam się z krytyczną opinią, że run nie należy mieszać z innymi systemami i faktycznie może już za dużo tego eklektyzmu. W tarocie ten eklektyzm ma dla mnie większy sens, ale też nie lubię nadmiaru. Np. talie tarota, w których są nawiązania do run, uważam za nadające się na śmietnik. Nie używałabym takiej.

Dwadzieścia pięć kart - dwadzieścia cztery z runami, plus tzw. runa pusta. W centrum karty znajduje się runa na tle przypisanego jej drzewa. Otaczają ją: zwierzę, roślina, minerał oraz symbol astrologiczny. Zarówno na runie durisaz jak i berkanan znajduje się niedźwiedź - myślałam, że to błąd, jednak po wczytaniu się w malutką książeczkę dołączoną do kart okazało się, że na durisaz jest samiec, a na berkanan samica. Jeśli chodzi o estetykę - bardzo ładne. Można poczuć siły natury bijące od tych małych kartoników. A właśnie, rozmiar jest minusem - mogłyby być większe, wtedy lepiej byłoby widać przypisane im zwierzęta i rośliny. Przymierzam się do wróżenia z nimi, bo na razie to tylko je sobie oglądam :)

1 komentarz:

  1. Piękna talia. Osobiście też ją posiadam i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze mi się z niej wróży- odpowiedzi są trafne i bardzo konkretne.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger