niedziela, 9 kwietnia 2023

Dom 8 w astrologii tradycyjnej

 

Firmikus Maternus
Ten dom nazywa się Epicatafora (spadanie do podziemnego świata). Jest to jednak dom bierny, ponieważ nie widzi on ascendentu. Na podstawie tego domu odkrywamy rodzaj śmierci. Ale musimy wiedzieć, że żadna planeta nie raduje się w tym domu z wyjątkiem Księżyca, lecz tylko w nocnych horoskopach. Jeśli w tym domu znajduje się rosnący Księżyc w nocnym horoskopie, nie odbiera żadnych niekorzystnych aspektów od malefików, a Jowisz jest w trygonie lub sekstylu do Luny, która jest w jej własnym znaku lub znaku Wenus, Merkurego lub Jowisza, lub na termach tych planet, to zapowiada największe szczęście i bogactwo, wielki zysk i wybitne uznanie w społeczeństwie.

Al-Biruni
W astrologii natalnej: Śmierć i jej przyczyna, morderstwo, zatrucie, szkodliwe efekty zatruwających substancji, spadek, majątek żony, wydatki, ubóstwo, wielka nędza, pozorowanie śmierci.
W horarnej astrologii: zakopane, lub ukryte skarby. Zrujnowane, stracone, stare rzeczy, hałdy śmieci, choroba przyjaciół, pozew, szaleństwo, spór, duma, wolny czas.

al-Qabisi
Dom ósmy: dom śmierci, oznacza strach, śmierć i spadek, [majątek kobiety, złodziei, kondycję przeciwników, trucizny]; koniec życia. Al-Andarzaghar powiedział: pierwszy władca troistości domu ósmego oznacza śmierć, drugi starożytne rzeczy i trzeci spadek.

Guido Bonatti
Chociaż śmierć jest ostatnią rzeczą, która się przydarza człowiekowi, to najbardziej odpowiada jej ósmy dom (jak mawiają mędrcy, jest to dom śmierci).

Nicholas Culpeper
Jeśli chodzi o domy horoskopu, mają takie same znaczenia jak znaki […]. Skorpionowi podlegają intymne narządy obu płci; nie przystoi mi tu ich wymienić; także żeńskie narządy rozrodcze, pęcherz i odbyt. W związku z tym, skoro mistrzowie sztuki astrologicznej tak bardzo wykrzykują na Skorpiona, nazywając go znakiem fałszywym, podstępnym, złośliwym, gwałtownym i jadowitym, niech spojrzą na skałę, z której zostali wyciosani, a być może dostrzegą powód niektórych swoich agresywnych słów przeciwko mnie […]. Jest absolutnie pewne, że te części ciała, którymi rządzi Skorpion, wpływają ogólnie na rozmnażanie się wszystkich mężczyzn i kobiet. Z nich też czerpie się największą przyjemność. W ten sposób powiedziałem coś przychylnego o znaku, o którym wszyscy mówią nieprzychylnie.

William Lilly
Majątek ludzi zmarłych, śmierć, jej rodzaj i natura; spadki, spuścizny i testamenty zmarłych ludzi; posag żony, majątek panny, czy duży, czy mały, jest łatwy do zdobycia czy trudny. W pojedynkach reprezentuje drugiego przeciwnika; w procesach pozwanych przyjaciół. Jaką śmiercią umrze człowiek. Oznacza strach i udrękę umysłu. Kto będzie się cieszył lub będzie spadkobiercą zmarłego.
Kontroluje części intymne. Z kolorów: zielony i czarny.
Ze znaków współsygnifikatorem jest Skorpion, a rządzone przez ten dom są Saturn, hemoroidy, kamień żółciowy, bolesne oddawanie moczu kroplami, zatrucia i pęcherz moczowy. Jest to dom następujący, żeński.

Richard Saunders
Części intymne, kamienie, pęcherz moczowy, macica i układ rozrodczy, worek mosznowy. 

Anareta
Anareta to niszcząca planeta, czyli taka, która przynosi zagrożenie życia (wtedy gdy jest uaktywniona np. tranzytem, czy sama tranzytuje). Może nią być Saturn, lub Mars, ale również władca domu ósmego lub planeta, która się w nim znajduje. Z anaretą związane są dwa ważne pojęcia: hyleg, czyli dawca życia, anareta to zakończenie życia, zabijająca planeta, alkokoden — ile jest czasu między hylegiem, a anaretą, ile potrwa życia.

Co jeszcze
Ósmy dom to drugi dom od siódmego – finanse partnera. Związany jest z Saturnem, bo to strażnik wrót, którymi wychodzimy z tego świata (także z tymi, którymi wchodzimy, więc Kronos przypisany jest również do domu pierwszego). To trud, strach, konflikt, kryzys, ukryte sprawy, tajemnica.

Jakie pytania i tematy horarne wiążą się z tym domem (wg Bonattiego, Lilly'ego i Lee Lehman):
  • czy kwerent żyje?
  • Kiedy kwerentowi grozi odejście z tego świata? W jaki sposób umrze?
  • Czy mąż umrze pierwszy, czy żona?
  • Czy posag partnerki będzie duży, czy mały?
  • Czy niebezpieczeństwo jest realne, czy strach ma uzasadnienie? Czy to tylko wyobraźnia?
  • Spłacanie kredytu, pożyczki, długu.
  • Ubezpieczenie, czy warto inwestować.
  • Podatki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger