niedziela, 9 kwietnia 2023

Notatka o Ceres

 Ceres przeważnie kojarzy się z torbami wypełnionymi eco-bio-gluten-free-żywnością, dbaniem o zdrowie i odżywianie, oraz piciem wegańskiej kawy w sandałach zrobionych przez afrykańskie dziecko, oczywiście fair-trade. Przywodzi na myśl bycie na diecie, czasem katorżniczej, a niekiedy po prostu zdrowej. Trochę się ją czyta przez pryzmat Panny, w końcu ogłoszoną ją jej nową władczynią. Zatem mamy tu drobiazgowość, praktycyzm, dbanie o innych, opiekę, karmienie, precyzję i krytycyzm. To archetyp karmiącej, opiekującej się matki. W końcu Ceres, czyli inaczej Demeter, to matka, która po utracie córki wpadła w coś w rodzaju depresji i przestała wspierać i karmić innych, przez co zapanowała mroźna zima.


Demeter straciła swoją córkę, Persefonę, którą porwał Hades, udało się jej jednak ją odzyskać. Hades, czyli Pluton, to władca podziemia, którego motto życiowe brzmi: „przymus albo przemoc”. Nic więc dziwnego, że po prostu sobie porwał niewinną Persefonę do swojej czeluści. Demeter cierpiała, zatem ten wątek utraty, smutku przeplata się w symbolice związanej z tą postacią.
Przeglądając różne teksty o Ceres, oraz analizując mit, wyróżniłam następujące słowa klucze:
 • rzymska Ceres, grecka Demeter: zbiory, rolnictwo, płodność, urodzaj
 • pokarm, żywność
 • nowy władca Panny: zdrowie, higiena, obowiązki
 • zdrowe żywienie, ciąża, dieta, macierzyństwo, karmienie, relacje rodzinne
 • opieka, ochrona
 • żałoba, strata, oddzielenie, separacja
 • matka, mommy issues
 • dom, w którym jest Ceres – sfera, w której potrafimy najwięcej dawać
 • ogromne emocje, posiadanie, kontrola
 • przypływy i odpływy, wzloty i upadki
 • przyjemne lato, mroźna zima, czas miły i czas bolesny
 • regularność, rutyna, cykliczność, powtarzalność
 • środki nasenne, opium, narkotyki, zaburzenia odżywiania, bulimia
 • przemoc, gwałt, porwanie, narcyzm, brak empatii
 • farmer, zielarz, pielęgniarka, uzdrowicielka, ktoś, kto karmi i pielęgnuje rodzinę
 • materializm, obfitość plonów, lub posiadanie
Piotr Piotrowski tak pisze o tej planetoidzie:
Ceres-Demeter uosabia czułość, opiekę, tęsknotę, a także miłość rodzicielską i matczyną. Jest ona ucieleśnieniem całej przyrody, przypominając jednocześnie, iż człowiek jest jej nieodłączną częścią. Symbolizuje ona ten aspekt yin, który związany jest z samo-opieką, wewnętrznym wsparciem, duchowym pokarmem i Wielką Matką. Ceres reprezentuje konieczność powrotu do tradycji rodzinnych, przypomina bowiem, iż dążenie do kariery zawodowej nie może odbywać się kosztem wychowywania dzieci. Niewykluczone, iż dla wielu osób reprezentowany przez nią system wartości może się jawić jako konserwatywny. Ceres jako Wielka Matka przypomina nam zarówno o potrzebie samo-opieki, jak i opiekowaniu się drugim człowiekiem. W swym negatywnym aspekcie ucieleśnia ona całe spektrum kompleksów powstających w wyniku zaburzonych relacji rodzicielskich, dlatego można traktować Ceres jako szczególne rozszerzenie energii Księżyca. W astrologii planetoida ta związana jest ze znakiem Raka, Panny oraz osią Byk/Skorpion.

Jak przejawia się w różnych horoskopach (oczywiście w wielu z nich pojawiały się inne aspekty, które te cechy potwierdzały, a nie tylko sama Ceres, jednak warto na nią zwrócić uwagę):

 • Ceres w domu III w Koziorożcu w kwadraturze do Jowisza w XII: duże przywiązanie do zdrowego odżywiania, jest to połączone z przekonaniami religijnymi i bardzo istotne (m.in. partnerka również musi być na podobnej diecie wegetariańskiej). III dom, więc jest chęć, by czytać i poznawać naturalną medycynę oraz dzielić się tą wiedzą z innymi, pomagać, by również jedli zdrowo. Gdy tranzytowe Słońce utworzyło opozycję z natalną Ceres, ta osoba kupiła sobie wagę laboratoryjną, która ma dokładność 0,01 grama. Gdy tranzytowy Księżyc utworzył koniunkcje z Ceres, ten mężczyzna testował możliwości nowo zakupionego sprzętu: „Mierzyłem masy różnych drobnych przedmiotów: bateria, różne monety, spinacz, opakowanie, banknot. Sprawdzałem też, czy taki sam jest wynik przy kładzeniu przedmiotów w różnych częściach szalki wagi. Dzisiaj w nocy sprawdzałem dostępność i ceny sprzętu laboratoryjnego, próbówki i te sprawy”.

 • Ceres w Raku w domu X kon. U kobiety. Tranzytowy Mars w koniunkcji: cięcie, ścinanie ziół, które posłużą dla innych, dla dzieci, rodziny na różne syropy, herbaty, nalewki.
 • Ceres w Pannie w trygonie do Wenus w Byku u kobiety: pracuje ona zawodowo jako projektantka wnętrz, mamy więc tutaj harmonijny duet estetyki i zamiłowania do detalu.
 • Ceres w sekstylu do Wenus i w kwadraturze do Saturna: talent artystyczny, ale bardzo drobiazgowe ślęczenie nad każdą pracą, skupienie na detalu. Bardzo duża krytyczność wobec swojej twórczości.
 • Ceres w koniunkcji z Uranem i Saturnem w domu VI: zainteresowanie niekonwencjonalnymi terapiami, bioenergoterapią, radiestezją, rebrithingiem, uzdrawianiem, medycyną naturalną, regresingiem, które minęło i ta osoba stała się bardzo krytyczna, teraz potępia te wszystkie metody i uważa, że tylko to, co racjonalne ma rację bytu. Bardzo skomplikowana relacja z matką.
 • Tranzytowy Uran w opozycji do Ceres w IX domu: wyprowadzka z domu rodzinnego na studia do innego miasta.
 • Tranzytowy Pluton w trygonie do Ceres w Pannie w IX domu: trudna, bolesna transformacja związku, nauka wyznaczania granic – ile można dać, żeby nie ucierpieć. Intensyfikacja zainteresowań, chęć drobiazgowego i bardzo dokładnego zgłębiania swoich pasji. Ogromna koncentracja na sprawach IX domowych przynosząca bardzo przyjemne materialne zyski (tr. Pluton w domu II), ale okupione ciężką, IX-cio domową pracą.
 • Tranzytowy Saturn w kwadraturze do Ceres: obniżony nastrój. Wrażenie przytłoczenia pracą, braku przestrzeni na coś innego. IX-cio domowe obowiązki ciążą.
Często łączy się Ceres z zaburzeniami odżywiania. Przejrzałam kilka horoskopów bulimiczek z astrology database i w niektórych faktycznie jest zaznaczona, choć nie jest tak oczywista we wszystkich.

Jane Fonda ma Ceres w ścisłej koniunkcji z Marsem (szkodzenie sobie przez objadanie się i wymiotowanie) w kwinkunksie z Plutonem (przymusowe, kompulsywne). 

Brenda Frazier: Ceres w ścisłej koniunkcji z Księżycem w luźnej kwadraturze z Wenus. Tutaj przez ten aspekt z Wenus może być to związane z chęcią, by się jak najlepiej prezentować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger