niedziela, 9 kwietnia 2023

Hiady

 Hiady, 6º 52' Bliźniąt, (Dżdżownice) to najjaśniejsza na niebie otwarta gromada gwiazd w gwiazdozbiorze Byka. Tuż obok znajduje się Północne Oko Byka, czyli Ain, 7º 27' Bliźniąt oraz królewska gwiazda Aldebaran, 9º 05' Bliźniąt.


W greckiej mitologii Hiady to były córki Atlasa i przyrodnie siostry Plejad. Po śmierci ich brata, Hiasa, płaczące siostry przeistoczyły się w grupę gwiazd, która została połączona znaczeniowo z deszczem. Nic zatem dziwnego, że są one istotne w astro-meteorologii (chyba najbardziej zapomnianej dziedzinie prognozowania), położone na ascendencie są zapowiedzią deszczu, na descendencie kłopotów ze strony morza i lądu, wraz z Merkurym dają wiatr, ulewy, grzmoty, błyskawice, natomiast z Wenus wilgotną pogodę, z Marsem – ogromny upał, wilgoć, zachmurzenia, koniunkcja z Saturnem oznacza wiatr, chmury, deszcz oraz grzmoty.

Ten horoskop horarny odpowiada na pytanie o to, jaka będzie pogoda na wyjeździe na medytacje (retreacie). Korzystając z metody, w której sprawdzamy dom związany z tematem wyjazdu (tutaj 9), patrzymy na to, co się dzieje z władcą Byka. Wenus w znaku Bliźniąt na Hiadach – co by wskazywało na pogodę ciepłą, ale wilgotną. Jeśli posłużylibyśmy się drugą metodą, w której sprawdzamy dom siódmy, to również ta deszczowość jest podkreślona przez Neptuna, który jest w koniunkcji z descendentem. Jakby nie patrzeć zapowiadał się deszczowy wyjazd. I taki też był – padało nieustannie.


Według Anonima z 329 Hiady mają naturę Saturna i Marsa. Zgodnie z Ptolemeuszem – Saturna oraz Merkurego.
Tak Anonim z 329 pisał o Hiadach, będących w koniunkcji z planetami, takimi jak: "Mars i Wenus: wyuzdanie, pasja duszy; perwersje seksualne, najróżniejsze formy seksu.
Wenus w znaku sprośnych gwiazd, a Saturn i Mars w aspekcie przez znak: wstydliwa pasja; tylko aspekt Jowisza może to złagodzić, a jak nie, to prowadzi do więzienia. Pod Słońcem, lub zachodzące, szczególnie Wenus, pozory, sekrety, zły los, gdy ktoś kieruje się ku swemu wyuzdaniu; brak kontroli nad pragnieniami. Wenus i Mars w dziennym horoskopie są malefikami, wtedy dadzą łotra, szelmę, otwarcie zachowującego się bez szacunku, nawet skłonność do zoofilii”.
Saturn i Merkury to ambicja, konkretny, logiczny umysł, spryt, przebiegłość, dyscyplina umysłowa, roztropność, ale i kalkulacja, wyrachowanie, chłód, cynizm.

Hiady zaliczane są do gwiazd sprośnych. Mogą mówić o obsesji, kompulsji, manipulacji, prześladowaniu, przemocy, emocjach, ogromnym libido. To łzy (inna nazwa na Hiady to Płaczki), to nagłość, przemoc, zapalczywość, rany, gwałtowność, problemy, pragnienie osiągnięć, chciwość, odwaga, bystrość, strategia.
Reinhold Ebertin i Georg Hoffman w książce o gwiazdach stałych w taki sposób opisują tę grupę gwiazd:
Mają charakter Marsa i Neptuna, z domieszką wpływów Urana. Ich działanie przejawia się jako nadmierne popędy, przy czym instynkt samozachowawczy łatwo zamienia się w skąpstwo, zmysłowość w rozpustę i lubieżność, a pragnienie bycia kimś ważnym w dążenie do władzy. Gdy jednak te tendencje uda się utrzymać w ryzach, skumulowane pokłady energii mogą doprowadzić do znacznych sukcesów życiowych.

Jeffrey Dahmer – Hiady znajdują się w 8 domu w koniunkcji z Merkurym (sygnifikatorem duszy/umysłu). Pasuje to do obsesyjnego myślenie o seksie i śmierci, uszkodzonego i chorego umysłu.

Jednak sama koniunkcja Merkurego z Hiadami może mieć bardzo różne manifestacje zależne od całokształtu horoskopu, wystarczy spojrzeć na inny radix, w którym ją mamy – u Marylin Monroe. Tutaj Hiady wraz ze Słońcem są na przełomie domu 10 i 11, mówią więc o tym, jak Marylin może być postrzegana, z czego być znana (10), ale i o rodzaju łaski, który na nią spłynął (11 dom). Czyli to jest raczej duże parcie, by zaistnieć i szczęście do tego.

Ciekawy jest również horoskop Alana Turinga, genialnego matematyka, twórcy maszyny Turinga, oraz kryptologa. Posunął on również walkę o prawa gejów do przodu, gdyż to po jego samobójczej śmierci rozpoczęły się działania mające na celu wyrzucić z kodeksu karnego seks osób tej samej płci. Jak to się ma do Hiad na ascendencie? Ascendent to miejsce pokazujące jak jesteśmy odbierani, jak pokazujemy się światu. Turing robił to przez pryzmat Hiad, czyli też tej swojej strony seksualnej, intymnej. To z tego stał się znany równie mocno, jak ze swoich osiągnięć naukowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger