niedziela, 9 kwietnia 2023

Jakie książki astrologiczne warto przeczytać?

 Początkujący adept astrologii widząc ogromną ilość różnorodnych podręczników do tej królewskiej nauki, może popaść w pomieszanie i dostać zawrotu głowy. Zwłaszcza że może nie być świadomy, że nie ma jednej astrologii, a raczej wiele różnych ścieżek. Mamy astrologię współczesną, która nie jest wcale taka jednorodna, jak mogłoby się wydawać. W jej obrębie nawet możemy się spotkać z takimi podejściami, w których odrzuca się tradycyjny podział na XII domów. Z kolei tradycyjna najczęściej dzieli się na okresy, w których powstawały teksty źródłowe. Np. ktoś zostaje tradycyjnym astrologiem hellenistycznym. 


Część astrologów łączy oba podejścia, albo bierze sobie trochę z tradycyjnej, trochę ze współczesnej.

Widać zatem, że świat astrologii jest bardzo różnorodny. Oto lista książek, które uważam za dobre podręczniki, które warto przeczytać, by ten świat astrologii poznać i zrozumieć.

Astrologia współczesna ogólnie:
 1. Jarosław Gronert, Astrologia od początku, Pabianice 2007. Bardzo dobry podręcznik. Jest w nim sporo informacji podstawowych, takich jak opisy znaków, aspektów, podstawowych technik prognostycznych. Ładnie wprowadza, wyjaśnia i porządkuje podstawowe informacje.
 2. Alexander von Pronay, Interpretacja horoskopu, Studio Astropsychologii, Białystok 1996. Klasyka gatunku. Zawiera wszystkie podstawowe informacje niezbędne do tego, by zinterpretować horoskop. Mamy tu szczegółowe omówienie każdego znaku zodiaku włącznie z zawodem, chorobami, kolejami losu. Poświęcił również miejsce na opis dyspozytorów w różnych domach, oraz położenie planet w domach i w poszczególnych aspektach.
 3. Tracy Marks „Astrologia głębi”, „Sztuka interpretacji kosmogramu” - świetne teksty pomagające lepiej zrozumieć horoskop. Bardzo psychologiczne, głębokie. Warto. Dzięki niej lepiej zrozumiałam Księżyc. W jej książkach jest dużo ćwiczeń i nacisku na praktykę, a nie sama sucha teoria. Dla osób, które chcą iść w stronę astrologii humanistycznej must have. W „sztuce interpretacji...” krok po kroku pokazuje, na czym warto się skupić, zabierając się do analizy kosmogramu. Nie mam przy sobie wersji papierowej, więc bez pełnych informacji bibliograficznych.
 4. Stephen Arroyo, Podręcznik interpretacji astrologicznej, Łódź 1995. Prosty, łatwy język, wszystkie niezbędne podstawowe informacje. Arroyo opisuje poszczególne planety w różnych żywiołach, ascendenty oraz aspekty.
 5. Miłosława Krogulska/Izabela Podlaska-Konkel, Podręcznik astrologii, Wydawnictwo Albireo, Warszawa 2014. Dobra książka, w której w prosty i przystępny sposób podane są wszystkie niezbędne informacje do tego, by zinterpretować horoskop, czyli planety, aspekty, żywioły, znaki.
 6. Wojciech Jóźwiak, Astrologia samopoznania, Fundacja Przypomnienia Kultury Przeworskiej, Przeworsk 2007. Tutaj z kolei mamy odskocznię od tych wszystkich podstawowych informacji, które jednak się mniej więcej powtarzają, bo jest to nieco inne i oryginalne podejście do astrologii. Jóźwiak wprowadza w świat interpretacji horoskopu krok po kroku, od dominujących planet na osiach, przez żywioły, dominujące układy, powtarzające się motywy, aż po oktotopos i astrologię harmoniczną. Dużo informacji, ale bardzo wartościowych. Jest i o tranzytach, oraz synastrii.
 7. Bill Tierney, Dynamika aspektów, Studio Astropsychologii, Białystok 2000. Ta pozycja pomogła mi wiele rzeczy lepiej zrozumieć. Szczególnie nie-aspektowane planety i trudne figury planetarne, takie jak „Palec Boży”. Tierney opisuje po kolei każdy możliwy aspekt i konfigurację.
  Astrologia tradycyjna, opracowania w języku polskim:
 8. John Frawley, Podręcznik astrologii horarnej, Wydawnictwo Futurarium 2010.
  John Frawley, Rzeczywista astrologia, Wydawnictwo KOS 2008. Ta pierwsza to najlepszy podręcznik do astrologii horarnej (chociaż czeka na uaktualnienie). Ta druga to świetna pozycja pomagająca rozeznać się w astrologicznym świecie i zrozumieć, dlaczego astrologowie tradycyjni odrzucają część planet i są tacy, jacy są. Jeden z najważniejszych dla mnie astrologów, bo mocno zmienił mojej podejście do tej sztuki prognozowania!
 9. Piotr Piotrowski, Astrologia tradycyjnaStudio Astropsychologii 2011. Skondensowane informacje na temat tradycyjnej astrologii, opisy najważniejszych technik, dużo astrologii elekcyjnej. Doskonała pozycja, którą każdy astrolog tradycyjny powinien mieć.
 10. Erik van Slooten, Klasyczna interpretacja horoskopu, Biblioteka Polskiego Towarzystwa Astrologicznego, Warszawa 2013. W tej malutkiej książeczce można odnaleźć wszystkie podstawowe informacje dotyczące interpretacji horoskopu w duchu astrologii tradycyjnej. Ładnie porządkuje wiedzę i pokazuje jak ugryźć ten ciężki temat, jakim jest dawna astrologia. 
   
  Astrologia tradycyjna po angielsku. Opracowania:
 11. Benjamin N.Dykes, Using Medieval AstrologyCazimi Press 2005. Tak dobrego podręcznika dawno nie czytałam. Doskonałe kompendium. Jest w nim wyjaśnione wszystko, co tradycyjny astrolog musi wiedzieć. Wprowadzenie do znaków, godności, domów, wyjaśnienie podstawowych koncepcji takich jak sekta, czy relacja ze Słońcem.
 12. Benjamin N.Dykes, Introduction To Traditional Astrology By Abu Ma'Shar & Al QabisiCazimi Press 2010. Tekst źródłowy z komentarzem. Nie jest to łatwa lektura, ale to lektura obowiązkowa dla astrologów tradycyjnych. Znajdziemy tu informacje o znakach, godnościach, o różnych aspektach między planetami, relacjach, jakie zachodzą, mamy opis planet, punkty arabskie oraz techniki prognostyczne takie jak profekcje, dyrekcje, tranzyty.
 13. Benjamin N. Dykes, Traditional Astrology For Today. An Introdution, Cazimi Press 2011. Tutaj z kolei mamy pozycję, która pokazuje, jak można używać dzisiaj astrologii tradycyjnej. Dykes opisuje historię astrologii, oraz wszystkie podstawowe zagadnienia pojawiające się w astrologii tradycyjnej: godność, awersję, czy punkty arabskie.
 14. Josepha Crane, Practical Guide To Hellenistic Astrology, Arahat Publications 2007. Tutaj krok po kroku mamy wyjaśnienie dotyczące astrologii hellenistycznej.
 15. Lee Lehman, The Martial Art of Horary Astrology, A Whitford Book 2002. książka stara, ale jara. Reguły Williama Lilly oraz Johna Gadbury zanalizowane i przedstawione w praktyce. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale znalazłam ogrom inspiracji.
Teksty źródłowe:
 1. Doroteus of Sydon, Carmen Astrologicum, tłum. D. Pingree, 1976.
 2. Klaudiusz Ptolemeusz Tetrabiblos, tłum. G. Muszyński, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2012.
 3. Firmicus Maternus, Ancient Astrology Theory and Practice. Matheseos Libri VIII, trans. Jean Rhys Bram, Noyes Press 2005.
 4. Guido Bonatti, On Nativities, trans. B. Dykes, The Cazimi Press 2012. 
 5. Hephaistio of Thebes, Apotelesmatics, trans. R. Schmidt, Project Hindsight, Vol. VI.
 6. Jean-Baptiste Morin, Astrologia Gallica. Book Twenty-Three. Revolutions, trans. James Herschel Holden, 2003.
 7. Laurentius Bonincontrius, Treatise on Elections, trans. Robert Hand, Project Hindsight, Latin track vol IX.
 8. William Lilly, Christian Astrology, Londyn 1659.
 9. Valens Vettius, The Anthology, Book IV, trans. R. Schmidt, Project Hindsight, vol XI.
  Co potem?
 1. Robert Hand, Planets in transit. Life Cycles For Living. To książka, do której sięgam bardzo, bardzo często. Mój ulubiony podręcznik do tranzytów.
 2. Leon Zawadzki, Ariadna. Wyrocznia, Adriana. Misterium, Adriana. Labirynt, Astrolog. Są to pozycje wybitne, niełatwe i bardzo głębokie. Nie można ich ominąć!
 3. Jarosław Gronert, Kosmiczne uwarunkowania w dziejach Polski. 1920 bitwa pod Warszawą. Chwała bohaterom!. Doskonała pozycja dotycząca astrologii mundalnej. Dużo historii i jeszcze więcej astrologii!

Jeśli ten post Cię zainteresował, okazał się przydatny, to zapraszam do postawienia mi wirtualnej kawy: postaw mi kawę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Odcienie Tarota , Blogger